Kurumsal

Tarihçemiz

Semerci ailesi olarak zeytine olan inancımız, emeğimiz dört nesil önce Edremit Körfezi’nin olağanüstü güzelliklerine sahip bin pınarlı İda dağlarının eteğinde kurulmuş, antik dönemde kereste ve yağ ticareti yapılan iskelesi ile dönemin ticaret kapısı Avcılar Köyünde başlar. Büyük büyük dedemiz Hakkı Bey Rüşdüye mezunu olmasına rağmen İstiklal Savaşında askere gerekli olduğu için semer yapmaya başlar.

Hakkı Bey zeytinliklerine hayvanlarının gübresini dökenlerden ücret almayacak kadar sevdalıdır zeytine. İşgal yıllarında bile ”düşman geliyor, tüm zeytinliklerini elinden alacaklar, niye zeytin dikiyorsun?” dendiğinde ”Bir bakan bulunur.” diye karşı çıkacak kadar kendinden emindir. Omuzdaşı Emine Hanım ile kutsal meyveyi yetiştirir, işler. Dedemiz Mehmet Semerci, güzel annesini ”Annem hem güzel hem de çok becerikliydi…” diye anlatır ve eklerdi: ”Köy dışından bir misafir geldiğinde eğer fabrika daha açılmamış ise zeytinlerin olgunlarından alır, hemen dibek taşında ezer, üzerine sıcak su döker ve anında buram buram kokan, rengi altını aratmayacak zeytin yağını elde ederdi.”
Bu emeği köyde sekiz dönem muhtarlık yapan oğlu Mehmet Semerci devralmıştır. Eşi, ilk mübadeleyle suyun öteki yakasından gelen Pelopili İnce Mehmet’in kızı Hafize Hanım bir kadın için uzun sayılabilecek boya ve yeşil gözlere sahiptir. İkisi birlikte zeytinliklerine gözleri gibi bakarak daha da arttırırlar.

Mehmet Bey zeytinliklere öyle tutkundur ki tarlalarda fazladan bir ot, taş bulundurmaz; hangi ağaç ne kadar zeytin verir, hangi tarlaların yağı kaç asit çıkar, hangisi yağlıktır, hangisi sofralık, defterinde değil ezberinde yazılıdır.

1951 yılında Mehmet Semerci’nin oğlu Seyfettin Semerci Edremit’e göçer ve bu işin ticaretine atılır. Artık yeni bir lakabı vardır: Ağa Oğlunun Yağcı Seyfi. Yağcı Seyfi Asmalı Sokak’ta küçük bir dükkanda işe başlar. 1960’larda Pazar Caddesi’ndeki ikinci dükkanına geçer. 1980 yılında işleri askerden yeni gelen oğlu Mehmet Hakkı Semerci’ye devreder ve çok sevdiği zeytin tarlalarına geri döner.

Dördüncü nesil olarak işleri devir alan Mehmet Hakkı Semerci Zeytinyağı Ticaretine devam eder, işleri daha da geliştirmek için bugünkü adresine taşınır ve Edremit-Havran yolu üzerinde depolama-işleme-paketleme tesisi kurar. Böylelikle, dört nesildir biriken tecrübe ve bilginin sonucu olan Semercioğlu ürünleri daha fazla tüketici ile buluşabilecektir.

2000 yılından itibaren girişilen modernizasyon faaliyetleri ile üretimin her aşamasında gözetilen ”naturellik” ve ”sterillik” ilkeleri teknolojinin sağladığı olanaklar ile en üst seviyeye taşınmıştır. Bu tarihten itibaren iç piyasaya önem vererek markalaşmaya gider. Son kuşağın temsilcisi Mehmet Hakkı Semerci, halen Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanlığını sürdürmekte olup, dedelerinden ve babasından devraldığı bu mirası tüm Türk Halkı ile paylaşmak için çalışmalarına devam etmektedir.